3 Eyl 2008

Deniz Börülcesi


Deniz börülcesini ne zaman görsem hazine bulmuşum da bende şanslısı yokmuş gibi hissediyorum :) Ne kadar yesem de doymam bu güzel salataya. Şayet bulabilirseniz ki şu mevsim de bitmek üzeredir, hemen alıp yiyin derim. Hazır Ramazan ayındayız hem hafif olması hem de hazmı kolay olması sebebiyle gayet iyi olur diyorum. Haa ama şu var ki az sonra tarifinde de göreceğiniz gibi bu salataya bolca sarımsak gerekiyor. Şayet iftar masasına koyacaksanız sarımsağı az miktar ilave edin derim.
6 kişilik
Malzemeler:
  • Bir bağ deniz börülcesi
  • yarım çay bardağı zeytinyağı
  • 4 diş sarımsak (iftarda bunu 1 yapın)
  • 1 limon suyu

Yapılışı:

  1. Börülcenin topraklı uçlarını kesip, bol suyla yıkayın.
  2. Bir tencerede su kaynatın ve içerisine börülceyi koyup kaynatın.
  3. Su kaynayıncaya kadar börülceleri haşlayın ancak dikkat edin börülce çok fazla yumuşamasın hafif diriliğini korumalı.
  4. Pişmiş olan börülceyi ayrı bir kaba alıp suyundan süzün. Hafif ılıyınca sapından tutup yapraklarını bir kabın içerisine sıyırın.
  5. En son zeytinyağı, limon suyu ve sarımsak ekleyip soğumaya bırakın.

1 yorum:

Esra dedi ki...

ah neşe ciğim,

ramazan günü hatırlatılır mı deniz börülcesi? önceleri, bildiğimiz börülceye bayılırdım ama iki yıldır, sevgili görümcem semra nın elinden deniz börülcesi yiyince anladım ki, asıl lezzet deniz kenarında yetişen börülcedeymiş, su gibi gidiyor insanın damağından, hele yanında tava balık olursa, mmımmmm, ama sen de çok güzel yaparsın bilirim, yap da yiyelim, ne yazışıyoruz burada!?